Dziś jest Sobota, 23 maja 2015 r. Imieniny obchodzą : Dezydery, Dezyderiusz, Emilia, Iwona
DZIAŁDOWO

GASTRONOMIA

USŁUGI

MEDYCYNA

HANDEL

EDUKACJA

FINANSE

UROCZYSTOŚCI

MOTORYZACJA

EKOLOGIA

Pierwsza sesja Rady Miasta zawieszona!

01-12-2010
Fot. Radni 13 głosami zdecydowali, że Pierwsza Sesja Rady Miasta zostaje zawieszona do czwartku do 16.00. (Fot. MO)

Przez niedoczytanie regulaminu, nieznajomość przepisów lub polityczne gierki – jaki powód by nie podać efekt jest jeden. Pierwsza sesja Rady Miasta musiała zostać zawieszona.

Wszyscy pamiętają, że w poprzedniej kadencji pierwsza sesja Rady Miasta Działdowo nie odbyła się. Została zbojkotowana przez część radnych, co z kolei poskutkowało brakiem quorum niezbędnego do prowadzenia sesji. Nie można było wybrać przewodniczącego rady, a co za tym idzie – nie można było zwoła drugiej sesji. Musiał to zrobić komisarz wyborczy, a skandal odbił się echem w całej Polsce. W środę 1 grudnia otarliśmy się o podobną sytuację…

 

17 minut sesji

 

Pierwsza część pierwszej sesji odbyła się bez przeszkód. Oddająca stanowisko Przewodnicząca Rady Miasta Teresa Bartkowska przekazała swoje kompetencje seniorowi rady, czyli Mieczysławowi Fafińskiemu, który dalej poprowadził obrady. Najmłodszy radny Grzegorz Mrowiński odczytał tekst ślubowania, a każdy z radnych ślubował czynić dla miasta i jego mieszkańców tylko to co najlepsze. Po tych tradycyjnych ceremoniałach przyszedł czas na wybór przewodniczącego Rady Miasta Działdowo. I tu zaczęły się schody.

Zaproponowano na to stanowisko radnego Mariana Odachowskiego i… nikogo innego. Na taki obrót spraw nikt nie był przygotowany. I choć regulamin przewidywał i taką ewentualność, nikt go wcześniej nie przeczytał i nie wiedział, co w takim przypadku można zrobić…

Propozycję tylko jednego kandydata już zatwierdzono, ale zagłosowanie na niego byłoby jednocześnie poprawne i błędne. Można bowiem postawić krzyżyk tylko w kratce z jego nazwiskiem, ale nie pozostawia się radnym innego wyboru. Radni nie popierający Odachowskiego zmuszeni byliby do nie postawienia krzyżyka, a więc do unieważnienia swojego głosu.

 

1,5 godziny i nadal nic

 

Radni wraz z radcami prawnymi, sekretarzem i innymi pracownikami Urzędu Miasta podczas ogłoszonej na naradę przerwy próbowali dojść do porozumienia. Główny radca prawny niestety nie mógł pomóc, jest obłożnie chory (ospa) i nie odbierał telefonu. Sytuacja patowa, a jej rozwiązania nie znaleziono nawet po ponad 1,5 godzinnej debacie w kuluarach.

Podobna sytuacja wynikła w Iłowie Osadzie, tam jednak rozwiązanie znaleziono w 10 minut. W Działdowie nie posunięto się nawet o krok.

Wreszcie po powrocie z nienaturalnie długiej przerwy radny Michał Struzik zaproponował, by sesję zawiesić do piątku. Do tego czasu natomiast wypracować wyjście z tej sytuacji, być może znaleźć jakieś rozwiązanie w odpowiednich przepisach regulujących wybory przewodniczących.

Radni oraz sekretarz zaoponowali takiemu rozwiązaniu. Przestraszyli się ponownemu wzywaniu komisarza wyborczego do zwoływania kolejnej sesji. Nie zrozumieli jednak intencji Struzika. Nie chciał zwoływać drugiej sesji w piątek, lecz zawiesić do piątku tę już rozpoczętą.  Nad tym pomysłem radni musieli się jednak zastanowić kolejne 10 minut. A więc – przerwa.

 

Wznowienie w czwartek

 

W rezultacie radni porozumieli się między sobą, że sesja, z powodu zbliżającej się drugiej tury wyborów zostanie zwieszona tylko do czwartku do godziny 16.00. wtedy też dowiemy się (miejmy nadzieję), kto zostanie przewodniczącym Rady Miasta a kto wiceprzewodniczącymi.

 

MO

 

Prosimy o zamieszczanie komentarzy zgodnych z regulaminem Portalu Moje Działdowo.
Komentarze wulgarne, naruszające dobre obyczaje, rażąco łamiące zasady pisowni, nie na temat, naruszające prawa osobiste lub oparte na domniemaniach nie będą publikowane.

Wasze komentarze(0)

dodaj komentarz


Wykryto, że Twoja przeglądarka usunęła niektóre elementy strony, co ingeruje w formę portalu i może skutkować ograniczeniem wyświetlania pewnych treści. Aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności portalu, wyłącz dodatki blokujące (typu Adblock, Flashblock, Ad Muncher itp.).