Dziś jest Wtorek, 20 marca 2018 r. Imieniny obchodzą : Joachim, Kira, Maurycy
DZIAŁDOWO

GASTRONOMIA

USŁUGI

MEDYCYNA

HANDEL

EDUKACJA

FINANSE

UROCZYSTOŚCI

MOTORYZACJA

EKOLOGIA

Kurniki pod Działdowem zatrzymane! [FILM]

21-02-2018
Fot. Budowa fermy drobiu w najbliższym sąsiedztwie rzeki Szkotówki, 2 km od granic Działdowa została powstrzymana! (fot. freeimages.com).

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska właśnie odmówił inwestorowi uzgodnienia warunków realizacji budowy fermy brojlerów 2 km od granic Działdowa.

 

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska postanowieniem z dnia 7.02.2018 r. odmówił inwestorowi uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia budowy fermy brojlerów (30 kurników o łącznej obsadzie 1.576.500 sztuk brojlerów). Inwestycja miała powstać na 96 hektarowej działce położonej w najbliższym sąsiedztwie rzeki Szkotówki, 2 km od granic Działdowa.

 

Działka należąca od 1996 r. do gospodarstwa rolnego przy Zespole Szkół Rolniczych w Malinowie została przejęta i sprzedana przez Powiat Działdowski w 2011 roku. W krótkim czasie działka 299/7 w Sarnowie znalazła nowego właściciela, który korzystając z jej ustronnego położenia, po cichu rozpoczął przygotowania do budowy 30 kurników o pojemności 1,5 mln sztuk brojlerów.


Sprawa szerzej została nagłośniona w lutym 2017 roku. Mieszkańcy Działdowa stanęli przed wizją, znaną im choćby z sąsiedniego Żuromina, nieustannych uciążliwości zapachowych, spadku wartości nieruchomości oraz negatywnego wpływu na zdrowie mieszkańców i środowisko naturalne. Szybko zorganizowane zostało pierwsze spotkanie z udziałem zaproszonych gości, mieszkańców Działdowa i osób z Kozłowa. Zapadła decyzja, trzeba zrobić wszystko by inwestor zrezygnował ze swoich zamiarów – mówi radny Sławomir Pszenny.

 

Rozpoczęła się nierówna walka z czasem i procedurami. W pierwszej kolejności do sprawy włączone zostały oświadczenia dotyczące gniazdowania w lasach Malinowa i Sarnowa gatunków ptaków. Równolegle samorządowcy i mieszkańcy ruszyli ze zbiórką podpisów pod protestem. Akcja spotkała się z olbrzymim odzewem ze strony mieszkańców. W niecały miesiąc ponad 4,5 tysiąca osób podpisało się pod petycją, która trafiła do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego i wszystkich decyzyjnych w tej sprawie organów jak również parlamentarzystów i ministrów. Brak społecznej zgody, w takiej sile został odnotowany mimo braku możliwości uwzględnienia tego protestu w formalnej ścieżce postępowania.

 

Osoby, znające niezwykłe walory przyrody w Sarnowie i Malinowie poddały myśl o powołaniu Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego. Zespół taki to „fragment krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujący na ochronę ze względu na własne walory widokowe i estetyczne”. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy zostaje wyznaczony przez gminę w celu ochrony wyjątkowo cennych fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego, dla zachowania wartości przyrodniczych, kulturowych i estetycznych.

 

Zlecone zostały prace mające na celu przygotowanie opracowania Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Dolina rzeki Szkotówki”. Mimo, iż absolutnej pewności co do skuteczności takiego aktu prawa miejscowego nie było, sąsiadujące ze sobą samorządy Rada Gminy Kozłowo oraz Rada Gminy Działdowo w ekspresowym tempie przyjęły uchwały ustanawiające ZPK „Dolina rzeki Szkotówki”. Dowód ten, w postaci uchwał został wniesiony do sprawy i dostarczony Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie.

 

Prace nie zwalniały, w dalszej kolejności zlecono następne opracowania, tym razem inwentaryzację ornitologiczną, która miała sprawdzić jakie chronione gatunki ptaków znajdują się na terenie oddziaływania inwestycji oraz czy stan ten jest zgodny z danymi przedstawionymi w dokumentach przedłożonych w postępowaniu. Argumentów i dowodów przybywało, jak choćby wskazany przez naszych muzealników kurhan znajdujący się w granicach działki inwestora. Każdy z dowodów był włączany sukcesywnie do postępowania.

 

Władze miasta Działdowa oraz gminy Działdowo spotykały się z inwestorem, starając się przekonać go do argumentów mieszkańców. Sam inwestor uczestniczył również we wrześniowej sesji Rady Gminy Kozłowo, przekonując, iż może zweryfikować swoje plany i postawić chlewnię a proponowane przez niego inwestycje przyniosą korzyści dla mieszkańców. Do porozumienia nie doszło a argumenty mieszkańców nie znalazły zrozumienia u inwestora. Po chwilowym zawieszeniu postępowania, zdecydował się kontynuować prace przygotowawcze i dalej zabiegać o wydanie pozwoleń.

 

Samorządowcy z Kozłowa rozpoczęli tymczasem intensywne prace nad Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Niestety jego zasięg i złożoność powodują, iż na jego powstanie przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka najbliższych miesięcy. Wtedy ostatecznie będziemy mieli pewność, iż inwestycja nie powstanie.

 

Równo rok po nagłośnieniu sprawy w postępowaniu pojawiło się postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie. W dniu 7 lutego 2018 Dyrektor RDOŚ postanowiła odmówić uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia dla tej inwestycji. Uzgodnienie takie jest konieczne do wydania pozytywnej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia. W uzasadnieniu RDOŚ powołuje się na powstanie ZPK „Dolina rzeki Szkotówki” i zawarte w nim zakazy takie jak: „zakaz niszczenia, uszkadzania lub przekształcania obszaru”, „zakaz uszkadzania i zanieczyszczania gleby”, „zakaz zmiany sposobu użytkowania ziemi”.

 

Jest to milowy krok zbliżający mieszkańców do wygrania z inwestorem i ocalenia unikatowego obszaru. Decyzja daje duże powody do zadowolenia. Z uzasadnienia jednoznacznie wynika, iż „przedmiotowa inwestycja nie będzie mogła zostać zrealizowana” już na podstawie funkcjonującego ZPK Dolina rzeki Szkotówki”. Być może jest to pierwsze tego typu rozstrzygnięcie w Polsce i mimo, iż inwestorowi pozostanie jeszcze droga sądowa, to trzeba podkreślić, iż Rada Gminy Kozłowo zyskała niezbędny czas do ukończenia planów zagospodarowania przestrzennego.

 

Wspólne zaangażowanie mieszkańców i wielu ludzi dobrej woli może przynieść wspaniałe efekty i poczucie dumy z naszej lokalnej społeczności. Dziękuję samorządowcom Gminy Kozłowo, Gminy Działdowo, Gminy Miasto Działdowo. Do końca staliście po stronie waszych wyborców. Dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy nas wspierali, osobom zbierającym podpisy, ornitologom, przyrodnikom – dodaje radny Sławomir Pszenny, pomysłodawca i lider nieformalnej grupy, która podjęła walkę z inwestorem.

 

GM

 

Prosimy o zamieszczanie komentarzy zgodnych z regulaminem Portalu Moje Działdowo.
Komentarze wulgarne, naruszające dobre obyczaje, zawierające komunikat reklamowy, rażąco łamiące zasady pisowni, nie na temat, naruszające prawa osobiste lub oparte na domniemaniach nie będą publikowane.

Wasze komentarze(0)

dodaj komentarz


Wykryto, że Twoja przeglądarka usunęła niektóre elementy strony, co ingeruje w formę portalu i może skutkować ograniczeniem wyświetlania pewnych treści. Aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności portalu, wyłącz dodatki blokujące (typu Adblock, Flashblock, Ad Muncher itp.).